Jak zarobić na wakacjach?

Jak zarobić na wakacjach, czyli pomysły na wakacyjną pracę. Ponad połowa polskich studentów rozpoczyna pracę oraz karierę zawodową już podczas pierwszego roku studiów. Ci którzy nie pracują w roku akademickim starają się znaleźć wakacyjną pracę pozwalającą np. na pokrycie kosztów utrzymania w przyszłym semestrze czy inne wydatki. Najczęściej osoby takie pracują w gastronomii i turystyce: restauracjach, pubach, fast-foodach, w rolnictwie oraz firmach telemarketingowych. Czasem zdarza się też tak, że student musi odbyć w wakacje praktyki – warto więc szukać takich miejsc, gdzie będą one nie darmowe, ale płatne (ośrodki kultury, szkoły językowe, urzędy czy kancelarie adwokackie). Co do sezonowej pracy fizycznej to największy zakres ofert ma branża rolnicza, gdzie zwykle jest to praca polegająca na zbieraniu warzyw czy owoców. Branża turystyczna również zwiększa swoje zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy w wakacje (pensjonaty, hotele, biura podróży, ośrodki turystyczne). Płace w Polsce za tego rodzaju prace jak kelner, osoba sprzątająca czy zbieracz owoców są znacznie niższe niż w Anglii, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Belgii, Danii czy Niemczech. Tu przydaje się jednak znajomość języka w stopniu komunikatywnym.
Stawki dla pracowników gastronomii w wakacje to przedział 5 – 10 zł za godzinę na rękę, a średnio 7 – 8 zł, za granicą można liczyć na stawki 3 czy 4 razy wyższe. Najwięcej korzyści jest w przypadku zatrudnienia się jako kelner, który oprócz podstawowej pensji zbiera również napiwki. Jeśli chodzi o pracę w turystyce to dobrym pomysłem jest zatrudnienie się jako opiekun, pilot wycieczek, animator czasu wolnego czy instruktor (sportowy, artystyczny itp.) na koloniach, plenerach czy obozach dla młodzieży. Biura podróży często poszukują pracowników, którzy mogą wyjechać na kilka miesięcy lata do ośrodków zagranicznych dla polskich turystów. Osoby, które lubią sport mogą np. poszukać pracy w obsłudze imprez sportowych (ochrona meczów z płacą nawet 50 zł za godzinę), natomiast miłośnicy sztuki przy obsłudze wydarzeń kulturalnych takich jak festiwale, koncerty lub wystawy.

Gdzie szukać ofert pracy na wakacje?

Pracy wakacyjnej można szukać np. na olx.pl, nuzle.pl, gumtree.pl, ohp.pl, praca.pl, a najlepiej na serwisach lokalnych miasta, w którym mieszkasz lub miasta do którego chciałbyś wyjechać do pracy. Można też korzystać z ofert agencji pośredniczących (takie często oferują także pracę sezonową za granicą). Na takie oferty należy jednak szczególnie uważać i sprawdzić ją dokładnie w internecie (od kiedy działa oraz jakie ma opinie na forach). Lepiej jest unikać agencji, które powstały niedawno i nie można o nich znaleźć żadnych informacji. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy w dalsze rejony Polski czy Europy warto dokładnie sprawdzić dokąd się jedzie, kto oferuje pracę, ile wynoszą zarobki oraz co będzie się tam robić. Osoba pełnoletnia, poszukująca pracy może też korzystać z ofert pracy wywieszonych w lokalnym Urzędzie Pracy (są tam ogłoszenia o pracy w Polsce, jak i za granicą). Pewną metodą na znalezienie pracy wakacyjnej są też różne programy uczelniane dla studentów. W zależności od kierunku studiów można nawet podpytać profesorów z uczelni (o ile prowadzą własną działalność gospodarczą, a nie tylko wykładają teorię) czy nie poszukują pracowników czy stażystów na wakacje. Oczywiście najlepszą i najbardziej bezpieczną formą poszukiwania pracy wakacyjnej to znalezienie jeje dzięki poleceniu przez znajome osoby.
jak zarobić na wakacjach 2014

Jak zarobić pieniądze na wakacjach? Jakie są inne sposoby na pracę wakacyjną oprócz już wymienionych? Jeśli nie boisz się pracy fizycznej i masz skończone 18 lat to robotę da się znaleźć na budowie, roznosić ulotki, stać na promocji w hipermarkecie czy zatrudnić się jako telemarketer w call center (w tym wypadku trzeba mieć gadane, aby przeprowadzać ankiety czy namawiać ludzi na jakieś usługi czy abonamenty). Można też zarobić pieniądze w różnych firmach prywatnych. Tu jednak trzeba zrobić najpierw konkretny wywiad i poczytać najpierw opinie. Może się okazać, że przepracujesz miesiąc i prawie nic nie zarobisz, więc trzeba od razu podpisywać z pracodawcą umowę o zlecenie czy dzieło przed podjęciem pracy. Unikać należy pracy „na czarno”, bo umowa jest prawną gwarancją Twojego bezpieczeństwa i wypłaty obiecanego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 6 votes)
Jak zarobić na wakacjach?, 6.0 out of 10 based on 8 ratings

Tagi:

 • na czym zarobi
 • jak zdoby pienidze
 • kasa na wakacje jaj
 • jak na wakacjach zarobić pieniądze w roku2018

Podobne wpisy:

Related Posts

Finansowanie społecznościowe, czyli 1000 dolarów miesięcznie za… ?

admin

Kwiecień 12, 2016

Jak zdobyć kasę

Okazuje się, że można zarabiać na swojej pasji, robić to co się lubi i dostawać za to pieniądze. Sekretem jest finansowanie społecznościowe. Odkryłem jakiś czas temu dość znaną za granicą stronę, która umożliwia znalezienie sponsorów dla swoich projektów artystycznych. Projekty artystyczne to oczywiście nie tylko tworzenie muzyki, zdjęć, obrazów czy filmów. Okazuje się, że każda […]

Read More

Zarabianie na żebraniu

Ile można zarobić dzięki żebraniu na ulicy? W tym wpisie zebrałem kilka przykładów zarobków żebraków. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zarobienie pieniędzy, choć niewątpliwie ma on swoje minusy. Osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, raczej w niewielu przypadkach sięgają po rozwiązanie w postaci żebrania czy ubiegania się o pomoc społeczną. Stąd też na ulicach […]

Read More

2 komentarze

 • Andrzej Krot on Lipiec 24, 2014

  W dzisiejszej dobie internetu znalezienie pracy na wakacje jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Zwlaszcza dla ludzi mlodych,operatywnych i mobilnych nie ma granic.I to jest fajne,to jest między innymi ta wolność ktorą niestety nie wszyscy doceniają i szanują.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 • Aga on Sierpień 6, 2014

  A ja polecam szukać pracy dla freelancerów na facebookowych grupach np.:
  grupa mam pracę dla freelancera:
  https://www.facebook.com/groups/282850401780600/
  albo grupa poszukiwany/poszukiwana w social media: https://www.facebook.com/groups/jobinsm/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Comments are closed