Jak nastolatek może zarobić pieniądze?

Jak nastolatek może zarobić pieniądze? Dzisiejszy wpis będzie próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie jednego z czytelników. Oto treść pytania:

„Witam chciałbym zasięgnąć jakieś rady mam 19 lat kończę właśnie liceum ogólnokształcące i zaczyna się problem.. właśnie jak zarobić kasę,  możne jakieś pomysły, akurat od was możne coś nowego się dowiem na ten temat chociaż już sporo wariantów znam bo to proste iść do pracy ale jednak jeszcze liczą na was. pozdrawiam”

Odpisałem Darkowi, że pozwolę sobie odpowiedzieć na jego pytanie w formie wpisu na stronie, bo to jednak wymaga dłuższej analizy i postawienia się w jego sytuacji. Czy gdybym dziś mógł się cofnąć do czasów, gdy miałem 19 lat, to czy zdecydowałbym się pójść ponownie na te same studia? Przypuszczam, że raczej nie, zwłaszcza, że obecnie to czym zarabiam na życie, niewiele ma wspólnego z zawodem, którego nauczyłem się na uczelni. Czy zacząłbym od razu po skończeniu szkoły średniej działać w sieci? Pewnie też nie, bo wtedy internet w Polsce był jeszcze w powijakach, a z internetu korzystało się jeszcze przez modem telefoniczny. Strony ściągało się na dysk, aby je spokojnie sobie przejrzeć, bo płaciło się słono za każdą minutę połączenia. Dlatego uważam, że istotny jest wybór odpowiedniego i perspektywicznego kierunku studiów. Co więcej, uważam również, że studia wcale nie są aż tak potrzebne. Studiowanie oznacza przecież samodzielną naukę. W zależności od kierunku studiów uczysz się jednej, określonej umiejętności. Ta nabyta umiejętność ma w praktyce przynieść Ci pieniądze, gdy pójdziesz do pracy w wyuczonym zawodzie. Nie uczysz się jednak tego jak zarabiać pieniądze, a jedynie wykonywania określonych usług, za które pieniądze otrzymasz. Błędem naszego systemu nauczania w szkołach jest to, że przerabia się tam głównie teorię, bez podparcia tego praktyką. Za niewłaściwe należy również uznać to, że nie ma przedmiotu (nie licząc liceów ekonomicznych czy szkół średnich profilowanych), na którym uczono by młodych ludzi jak zarabiać pieniądze. A przecież jest to podstawowa umiejętność w życiu, bez której w dzisiejszym świecie trudno przetrwać.

Kontynuując: jeśli nie masz dobrego pomysłu na biznes (trudno jednak zacząć biznes bez poniesienia choćby minimalnych początkowych kosztów) to musisz zdobyć pieniądze np. zarobić je u kogoś. Każdy podobnie zaczynał – poczytaj jakieś biografie ludzi sukcesu. Gdy masz już jakieś odłożone pieniądze to możesz przeznaczyć je na inwestycje. Warto jak najwcześniej uczyć się tego jak działa biznes w internecie oraz zasad marketingu. Uczyć się tego (w sposób praktyczny, a nie tylko czytając teorię) najlepiej po godzinach pracy. Jak czegoś nie spróbujesz to się nie dowiesz czy działa. Ja zacząłem od założenia strony, a dokładnie 2 blogów na darmowej platformie blogspot.com i blox.pl. To dobry start, aby nauczyć się jak wygląda publikowanie w sieci tworzonych przez siebie treści. O ile nie będzie jakiegoś ogólnoświatowego kataklizmu to biznes w sieci rozwinie się do niewyobrażalnych rozmiarów w przeciągu najbliższych dziesięcioleci. Jesteś młody, więc im wcześniej wystartujesz, tym lepiej. A po za tym pewnie bez problemu radzisz sobie z poruszaniem się w internecie.

Możesz też wybrać się na studia, ale najlepiej takie, po których ukończeniu prawie od razu masz szansę na nieźle płatną pracę (lekarz, farmaceuta, programista, ksiądz ;)). A poza tym fajnie jest te parę lat spędzić na studiach. To jednak nie jedyna droga, jak już pisałem.
Nie ma, niestety, jednej, najlepszej recepty na zarobienie kasy. Warto też na początek nabrać odpowiedniego nastawienia do pieniędzy. Uświadomić sobie, że posiadanie większych pieniędzy niż inni to nie grzech, a po prostu możliwość szybszego rozwijania się we wszystkich dziedzinach życia, nawet tych duchowych. Mógłbym jeszcze polecić Ci na początek kilka książek do przeczytania, a byłyby to: Joseph Murphy – „Potęga podświadomości„, Harv T. Eker – „Bogaty albo biedny” oraz Dale Carnegie – „Jak przestać się martwić i zacząć żyć„. To nie są nudne lektury i podręczniki, do czytania których zmuszani są uczniowie oraz studenci, i nie przynoszące im praktycznie żadnych korzyści. To są książki z konkretnymi poradami, które należy jak najwcześniej wcielić w życie. Mogę śmiało powiedzieć, że gdybym zapoznał się z tymi książkami mając 19 lat to dziś byłbym znacznie dalej niż jestem obecnie.

Co do tematu wpisu, czyli jak nastolatek może zarobić pieniądze to znalazłem w sieci kilka porad pisanych przez nastolatków dla nastolatków (lista ta nie odnosi się do 18 i 19-latków, bo oni mogą już zatrudnić się teoretycznie w każdym zawodzie, który nie wymaga specjalizacji czy uprawnień). Oto te pomysły:
– zbieranie jabłek, grzybów, jagód, truskawek, mycie aut, koszenie trawników w sezonie,
– praca w gospodarstwie u kogoś,
– roznoszenie lub rozdawanie ulotek,
– oszczędzanie, odkładanie pieniędzy z kieszonkowego,
– praca u rodziców, jeśli prowadzą własny biznes (i dobra szkoła tego jak to wszystko działa),
– zbieranie makulatury, puszek, złomu itp.
– sprzedaż przedmiotów wykonanych osobiście (biżuteria, obrazki, rysunki itp.),
– udzielanie korepetycji,
– praca przy inwentaryzacji w sklepach i hipermarketach,
– występowanie jako statysta w filmach czy reklamach,
– opieka nad małym dzieckiem sąsiadów, gdy chcą gdzieś wyjść i nie mają go z kim zostawić,
– pomoc przy pisaniu prac dla mniej zdolnych lub leniwych kolegów,
– pomaganie webmasterom przy prostych pracach nad stronami internetowymi (pisanie i dodawanie tekstów, zdjęć itp.),
– opieka na fanpage’ami na facebooku, zdobywanie lajków i fanów itp.

Nie są to oczywiście pomysły, które przyniosą Ci kupę kasy, ale każdy od czegoś zaczynał. Czy wiesz, że pierwszą pracą jakiej podjął się Brad Pitt był taniec w stroju kurczaka w jednej z restauracji w Hollywood?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (18 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
Jak nastolatek może zarobić pieniądze?, 7.1 out of 10 based on 18 ratings

Tagi:

 • jak nastolatkowie mogą zarobić pieniądze
 • jak nastolatkowie mogą zarabiać
 • jak nastolatek może zarobić
 • sposób na zarobienie pieniędzy dla nastolatków
 • jak nastolatka moze zarobic
 • jak nastolatek może zarobić pieniądze
 • jak może zarobić nastolatka w internecie

Podobne wpisy:

Related Posts

Finansowanie społecznościowe, czyli 1000 dolarów miesięcznie za… ?

admin

Kwiecień 12, 2016

Jak zdobyć kasę

Okazuje się, że można zarabiać na swojej pasji, robić to co się lubi i dostawać za to pieniądze. Sekretem jest finansowanie społecznościowe. Odkryłem jakiś czas temu dość znaną za granicą stronę, która umożliwia znalezienie sponsorów dla swoich projektów artystycznych. Projekty artystyczne to oczywiście nie tylko tworzenie muzyki, zdjęć, obrazów czy filmów. Okazuje się, że każda […]

Read More

Zarabianie na żebraniu

Ile można zarobić dzięki żebraniu na ulicy? W tym wpisie zebrałem kilka przykładów zarobków żebraków. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zarobienie pieniędzy, choć niewątpliwie ma on swoje minusy. Osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, raczej w niewielu przypadkach sięgają po rozwiązanie w postaci żebrania czy ubiegania się o pomoc społeczną. Stąd też na ulicach […]

Read More

2 komentarze

 • Maniek on Luty 25, 2014

  Święta prawda. Mój brat po skończeniu nauki poszedł najpierw do roboty jako ochroniarz w hipermarkecie. Cieżka robota, a robił ponad 200 godzin w miesiącu. Wszystko po to, aby kupić porządny komputer. Na tym kompie zaczął uczyć się programować, choć już wcześniej to robił na starym kompie. ale wiadomo jak to na nowym, wszystko szybciej chodzi i lepszy jest komfort pracy. No i po pewnym czasie zaczął szukać prostej roboty programistycznej i mógł rzucić pracę w ochronie, bo dostał angaż w firmie IT. Robota lekka, przy biurku, umowa o prace, a nie jakaś umowa zlecenie jak w firmie ochroniarskiej. I co? Da się?
  Nieważne jak zaczynasz, ale to gdzie chcesz dojść.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • Andrzej on Maj 16, 2014

  Ja to stary już jestem, ale pamiętam jak kiedyś, na początku lat 90. jak ktoś chciał pracować to szedł gdziekolwiek i nawet dorywczo dostawał robotę, ale nie w markecie tylko u normalnych ludzi, którzy zarabiali na małych interesach. O dziwo był to koniec komuny, a wszystko prosperowało znakomicie i prawie nikt nie narzekał na brak pieniędzy… A jak to wygląda teraz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Comments are closed