Jak zarabiać na pisaniu tekstów?

Jak zarobić na pisaniu tekstów? Czy istnieje możliwość zarabiania na pisaniu? Biznes zwany pisaniem tekstów jest w stanie przynosić nawet 4000 – 5000 złotych brutto dochodu miesięcznie jednoosobowej firmie, gdy zajmuje się ona tym na poważnie. Po odjęciu podatków i opłaceniu wszelkich składek zostaje około 2500 złotych na czysto. Czy to dużo? Jak na osobę, która spędza 5 godzin dziennie pisząc teksty kwota 2500 złotych może się wydawać całkiem spora. Podałem przykład 5 godzin pracy dziennie, ale jest to tylko średnia statystyczna, bowiem większość copywriterów pracuje tak, jak pozwala im na to klient. Jednego dnia trzeba napisać 100000 znaków, a kolejnego tylko 25000 znaków. To trochę jak praca na dyżurze – o godzinie 11:00 myślimy o obiedzie lub jedziemy na zakupy, a tu po chwili dzwoni telefon z dobrym zleceniem. O 12:00 meldujemy się więc przed stanowiskiem pracy i zaczynamy pisać.

Pisanie tekstów może i jest łatwe, ale nie zawsze dobre dla zdrowia. Niektórzy copywriterzy wiedzą, że zarabianie na pisaniu wymaga wielu poświęceń. Nie jest łatwą sprawą napisać np. 10 tekstów po 300 słów na ten sam temat. A zdarzyć się może, że kolejnego dnia znowu trafi się podobne zlecenie. I kolejnego także. Następuje tu po pewnym czasie zjawisko wypalenia się i zmęczenia psychicznego. W tym biznesie liczy się też jakość tekstów. Im tekst jest lepszy, tym copywriter więcej zarobi. To proste, jak dwa plus dwa.

W branży copywriterów należy wyrabiać sobie markę. Pamiętajmy, że jeśli klient raz potrzebuje tekstów, to będzie ich też potrzebował może nie za tydzień, ale za miesiąc. Nawet w trakcie kryzysu stały klient da pisarzowi zarobić. Należy zawsze pisać teksty wysokiej jakości i być rzetelnym. Większość klientów wybacza pisarzowi opóźnienie związane z brakiem tekstu, ale copywriter może nadrobić to świetną jakością. Warto wiedzieć również o tym, że konkurencja w tej branży jest ogromna, bo zarabianie dzięki pisaniu artykułów to teoretycznie robota łatwa i nie najgorzej płatna.

Jak zacząć zarabiać na pisaniu? Istnieją dwa najważniejsze w Polsce serwisy, które pozwalają na dodanie do giełdy swoich tekstów na sprzedaż. Są to textmarket.pl oraz gieldatekstow.pl. Pisać można teksty o różnej długości i różnej jakości. Od tego też zależy cena jaką za dany tekst klient będzie skłonny zapłacić. Zwykle są to ceny od 2 – 6 zł za tysiąc znaków ze spacjami (zzs). Po dodaniu do giełdy odpowiedniej ilości artykułów można wejść na wyższy poziom zarabiania i zgłaszać się do pisania zleconych tekstów. Tu już można liczyć na większe pieniądze. W kwestii szczegółów to giełda tekstów częściej akceptuje teksty, a textmarket jest bardziej rygorystyczny jeśli chodzi o jakość. Uwaga: nie mogę dłużej polecać textmarket.pl, gdyż przestali oni traktować poważnie swoich użytkowników, co objawia się np. zbyt długim oczekiwaniem na zatwierdzenie artykułu. Poza tym giełda tekstów ma obecnie o wiele więcej klientów od textmarket, czyli łatwiej jest tam sprzedać swoje artykuły. Zlecenia na teksty można również dostać w serwisie: textbookers.com (nie jest to jednak typowa giełda i nie sprzedasz tam gotowych tekstów).

Najlepiej sprzedają się teksty liczące od 1000 do 4000 znaków, czyli zawierające od 150 do 600 słów. Tekstów dłuższych niż 600 słów raczej nie warto pisać, bo ciężko znaleźć na nie kupca. Dobrze jest używać dużej ilości słów kluczowych, bo specjaliści seo zwykle kupują teksty w celu umieszczenia w nich linków prowadzących do pozycjonowanej witryny. Najlepiej w każdym tekście na 1000 zzs wstawiać około 3-5 słów kluczowych (mogą być odmienione i zastąpione synonimami).

zarabianie na pisaniu

Jak widać najlepiej sprzedają się artykuły związane z finansami, biznesem, turystyką i zdrowiem. Kilka porad jak zwiększyć sprzedaż tekstów można znaleźć na tym ciekawym blogu copywritera. Każdy komu pisanie na różne tematy przychodzi w miarę lekko jest w stanie zarobić dodatkowo kilkaset złotych miesięcznie w ten sposób.

Gdzie szukać zleceń na artykuły oprócz giełd tekstów?

Po oswojeniu się z tym sposobem zarobku i rozwinięciu skrzydeł można szukać zleceń w innych miejscach np. na forum pozycjonerów pio: http://www.forum.optymalizacja.com/forum/95-copywriting/. Poszukiwani są tam często copywriterzy do stałej współpracy. Nierzadko klienci szukają też kogoś kto napisze teksty w języku obcym (angielski, niemiecki, francuski itp.), które oczywiście można wyceniać znacznie wyżej. Znakomita znajomość języka obcego w piśmie to kolejny atut, który może przydać się w tego typu pracy. W celu znalezienia zleceń można też kontaktować się z właścicielami mniej lub bardziej poczytnych blogów czy stron skupiających się na konkretnej tematyce. Może się zdarzyć, że właściciel chętnie skorzysta z usług copywritera, bo nie będzie musiał sam szukać kolejnego tematu na wpis, lecz dostanie go podany na talerzu. Tu również można też szukać okazji na dłuższą współpracę. Na początek jednak warto spróbować swoich sił w sprzedaży swoich artykułów np. na wspomnianej giełdzie tekstów. Sprzedając teksty na giełdzie nie trzeba prowadzić firmy, aby móc zarabiać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 8 votes)
Jak zarabiać na pisaniu tekstów?, 6.0 out of 10 based on 17 ratings

Tagi:

  • pisanie artykułów za pieniądze
  • jak zarobić na pisaniu
  • pisanie tekstów za pieniądze
  • szybko zarobic kase
  • zarabianie na pisaniu tekstów
  • jak zarabiać na pisaniu
  • zarabianie na pisaniu
  • jak sprzedać tekst piosenki
  • zarabiania na tekstach

Podobne wpisy:

Related Posts

Zarabianie na żebraniu

Ile można zarobić dzięki żebraniu na ulicy? W tym wpisie zebrałem kilka przykładów zarobków żebraków. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zarobienie pieniędzy, choć niewątpliwie ma on swoje minusy. Osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, raczej w niewielu przypadkach sięgają po rozwiązanie w postaci żebrania czy ubiegania się o pomoc społeczną. Stąd też na ulicach […]

Read More

Co można sprzedawać?

Wpis ten będzie bazował na moich obserwacjach tego co jest sprzedawane za pośrednictwem serwisu aukcyjnego allegro.pl. Jak wiadomo, sprzedawać można praktycznie wszystko, począwszy od usług, przedmiotów, a skończywszy na własnym czasie. Własny czas i umiejętności sprzedaje się wtedy, gdy jest się u kogoś zatrudnionym. Ale to tylko taka luźna uwaga, bo w tekście tym skupię […]

Read More