Finansowanie społecznościowe, czyli 1000 dolarów miesięcznie za… ?

admin

Kwiecień 12, 2016

Jak zdobyć kasę

Okazuje się, że można zarabiać na swojej pasji, robić to co się lubi i dostawać za to pieniądze. Sekretem jest finansowanie społecznościowe. Odkryłem jakiś czas temu dość znaną za granicą stronę, która umożliwia znalezienie sponsorów dla swoich projektów artystycznych. Projekty artystyczne to oczywiście nie tylko tworzenie muzyki, zdjęć, obrazów czy filmów. Okazuje się, że każda twórczość może znaleźć swoich sympatyków, nawet zwykłe publikowanie filmów na youtube. Strona, która umożliwia znalezienie „patronów” dla swoich projektów to patreon.com.

Tytuł tego wpisu stanowi odniesienie do jednego z projektów jaki tam jest właśnie w ten sposób sponsorowany: https://www.patreon.com/AlfredoPlays?ty=h. Jest to jakiś gamer, który publikuje filmy (w których gra w gry) na youtube. Co zdumiewające – ma on tylko niecałe 3000 subskrybentów swojego kanału. 141 osób składa się średnio po 8 dolarów miesięcznie co razem daje 1156 dolarów. Jeżeli chodzi o zarobki za granicą to nie jest to zbyt dużo, ale przeliczając na złotówki robi się już z tego ładna miesięczna wypłata (4300 zł).

Taka miesięczna subskrypcja wymaga dostarczania sponsorom dodatkowych materiałów w ilości zależnej od kwoty jaką wpłacają co miesiąc. Przykładowo: dodatkowe video, tutorial czy ujęcia zza kulis powstawania materiałów (które normalnie nie są dostępne dla wszystkich). Widziałem też np. projekt fotografa, który dla swoich „patronów” dostarcza stream video na żywo kilka razy w miesiącu, w którym opowiada o technikach fotografowania. Akurat on ma blisko 100,000 subskrybentów na youtube, a dostaje od swoich fanów 3184 dolary miesięcznie.

finansowanie społecznościowe crowdfunding

Swoją twórczość najlepiej jest prezentować w języku angielskim, aby docierać do jak najszerszego audytorium. Mieszkańcom krajów zachodnich łatwiej jest wpłacać po 10 dolarów, bo to jest jak 10 zł dla Polaków. Oznacza to możliwość blisko czterokrotnie wyższych zarobków. Kluczem do sukcesu jest posiadanie już pewnej bazy swoich fanów (subskrybenci na youtube, fani na facebooku, stali czytelnicy bloga, obserwujący na instagramie czy twitterze itp.), bo nie ma co liczyć, że stworzy się po prostu jakiś projekt i nagle znajdą się liczni sponsorzy.

Istnieją również polskie strony umożliwiające tzw. finansowanie społecznościowe różnych projektów. Z tym, że tam pieniądze zbierane są jednorazowo na jeden cel, a nie jak tutaj w systemie płatnej subskrypcji miesięcznej.

Finansowanie społecznościowe w Polsce – portale

polakpotrafi.pl
wspieram.to
zrzutka.pl
crowdfunding.pl
wspieramkulture.pl

To są najbardziej znane portale umożliwiające takie finansowanie. Więcej działających w Polsce platform finansowania społecznościowego można znaleźć tutaj. Te wymienione wyżej są jednak najpopularniejsze i tam najłatwiej jest znaleźć sponsorów dla swoich projektów. Jeśli chodzi o projekty na polskich portalach tego typu to widziałem, że da się tam zebrać kilkutysięczne kwoty na swój projekt nie posiadając wcale zaplecza swoich fanów. Typowym przykładem jest zbieranie pieniędzy na jakąś wyprawę do egzotycznego kraju, która będzie rejestrowana w postaci filmów czy zdjęć. Sponsorzy w zamian za ufundowanie wyprawy dostają możliwość oglądania Twojej podróży, a dodatkowo dostają jakieś bonusy w zależności od wpłaconej kwoty. Bonusem może być np. osobiste słowne pozdrowienie sponsora np. przez tubylca (albo ładną rdzenną mieszkankę) w jednym z filmów. Możliwości i pomysły są tutaj nieograniczone.

Zachęcam do przejrzenia sobie dokładnie tych polskich portali oraz strony patreon.com, aby zobaczyć jakie inne aktywności znajdują swoich patronów. Można robić praktycznie wszystko: śpiewanie, taniec, fotografia, wyprawy podróżnicze, rysowanie, rzeźbienie, tworzenie filmów, gier, muzyki itp. Trzeba tylko oferować jakąś dodatkową wartość dla swoich sponsorów oraz posiadać bazę wiernych fanów, którzy zechcą wspomagać Cię regularnymi comiesięcznymi wpłatami. Przy takim crowdfundingu liczy się przede wszystkim pomysł – im bardziej ciekawy, kreatywny czy innowacyjny, tym większa szansa, że uda się zdobyć sponsorów dla swojego przedsięwzięcia. Zwrócić trzeba uwagę, że istotne jest interesujące przedstawienie swojej oferty, aby pokazać dokładnie co otrzymuje patron płacąc co miesiąc daną kwotę pieniędzy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
Finansowanie społecznościowe, czyli 1000 dolarów miesięcznie za... ?, 7.5 out of 10 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

Related Posts

Zarabianie na żebraniu

Ile można zarobić dzięki żebraniu na ulicy? W tym wpisie zebrałem kilka przykładów zarobków żebraków. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zarobienie pieniędzy, choć niewątpliwie ma on swoje minusy. Osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, raczej w niewielu przypadkach sięgają po rozwiązanie w postaci żebrania czy ubiegania się o pomoc społeczną. Stąd też na ulicach […]

Read More

Jak zarobić na wakacjach?

Jak zarobić na wakacjach, czyli pomysły na wakacyjną pracę. Ponad połowa polskich studentów rozpoczyna pracę oraz karierę zawodową już podczas pierwszego roku studiów. Ci którzy nie pracują w roku akademickim starają się znaleźć wakacyjną pracę pozwalającą np. na pokrycie kosztów utrzymania w przyszłym semestrze czy inne wydatki. Najczęściej osoby takie pracują w gastronomii i turystyce: […]

Read More